MENÜ

Honnan is származnak kiskedvenceink...

 

A dzsungáriai törpehörcsög (latin nevén Phodopus sungurus sungurus) Szibériából származik. Eredeti élőhelye Belső-Ázsia és az orosz sztyeppék. Vadon nagyrészt Szibériában élnek, de megtalálhatóak Dzsungáriában, Mandzsúriában, Kazahsztánban és Mongóliában.

terkep3.jpg

Valamikor sokat vitatkoztak arról, hogy a Campbell hörcsög alfaja-e. A vita lezárásaként külön fajként ismerték el. A két faj nem válik el egészen egymástól. Hasonlóságuk miatt könnyen összetéveszthetők, ezért gyakori a véletlen fajkeveredés. Ez kihalással fenyegeti mindkét fajtát. A faj szerepel a természetvédelmi világörökség világlistáján, nem veszélyeztetett fajok között.

 

Színváltozataikról bővebben egy tenyésztő ismerősöm honlapján értesülhettek bővebben:

Walhalla Dzsungi Tenyészet

 

Viselkedésük a szabadban...

Szeretik a magányos életmódot. Barlangjukat 1 méterre a föld alá ássák. Kedvenc talajtípusuk az agyagos löszös; ezek a legjobb gabonaföldek. Otthonuk több kamrából áll, amiket számos kijárat köt össze a külvilággal. Van köztük hálókamra és illemhely is, de a legtöbb tápanyagraktárként szolgál.

A legtöbb rágcsálóhoz hasonlóan éjszakai állatok. Szállásukat szürkületkor hagyják el. Főként növényi táplálékkal él; egyaránt fogyaszt gyökereket, leveleket és és magvakat. Ezen kívül rovarokkal is táplálkoznak. Táplálékukat mellső lábaikat kézként használva tömik rugalmas pofazacskójukba. A szűkösebb időkre felhalmozzák az eleséget; ezen élik túl a telet. Télen melegen és puhán bélelt vackukban, készleteik mellett pihennek, alusszák téli álmukat. Ezalatt testhőmérsékletük kevéssel fagypont fölé süllyed. Mihelyt megérzik a tavaszt, felébrednek.

Rövid, 1,5-2 éves élettartamukat szaporasággal ellensúlyozzák. Így sikerül fenntartaniuk egy igencsak nagy állományt a sztyeppén. Ezt a hörcsögöt régóta ismerték, de csak a XX. század vége felé kezdték háziállatként tartani, Európába a 80-as években váltak népszerűvé.

 

Tartásuk...

Házikedvencként szobahőmérsékleten, leginkább 18-25 °C-on érzik jól magukat.  Az egy-két állat számára kialakított férőhely legalább 35-40 cm hosszú és 25 cm magas. Tarthatók terráriumban és ketrecben egyaránt. Estefelé bújnak elő vackukból, és a legaktívabbak a hajnali órákban. Territóriális állatok, rájuk is jellemzőek a harcok az új társak között.

A terráriumot rendezzük be úgy, hogy a hörcsög ne unatkozzon. Kell tehát házikó, mókuskerék, wc-papír guriga (alagútként), itató (golyós önitató), fogkoptató. Alomként megfelel a faforgács, de örül a szénának is. Azzal béleli ki a házát. Ne adjunk neki se papírzsebkendőt, se más puha papírt, mert beragad a pofazacskójába. A teljes almot érdemes hetente cserélni. A dzsungáriai törpehörcsög szőrével nincs teendőnk. Ha vérző, gennyes sebeket találunk rajta, nem eszik, gubbaszt, mindenképpen keressünk fel egy állatorvost!

Nem érzékeli a veszélyt jelentő magasságot; erre vigyázni kell. Ezért és mozgékony természete miatt könnyen leesik az asztalról vagy a székről. Mindezek miatt csak talajon, vagy ahhoz közel játsszunk vele. Időnként veszélyt érezve megáll, és akár három percig is mozdulatlanul maradhat. Ilyen esetben ne háborgassuk.

 

Szaporodásuk...

Átlagosan 1,5-2 évig élnek, 3-4 hetesen elválaszthatóak mamájuktól, az ivarérettséget pedig 2-3 hónaposan érik el. A nőstények 1, a hímek 1,5éves korukig ivarérettek. Szaporításnál fontos a megfelelő társ megtalálása. Előfordulhat, hogy különböző nemű hörik egész életüket leélik egymás mellett gyermekáldás nélkül. Ennek az oka lehet betegség, illetve lehet, hogy csak egyszerűen nem szimpatizálnak egymással. Amennyiben viszont szerelembe esnek, gyakori babahangokra számíthatunk ha egymás mellett tartjuk őket. Amint a nőstény teherbe esik, elkezd fészket építeni, gyakorlatilag mindenből, ha nincs kellő alapanyag, akkor még a búvóhely falát is lebontja. Itt nagyon fontos, hogy segítsünk a leendő maminak a számára is megfelelő búvóhelyet megépíteni. Tehetünk be plusz forgácsot, szénát, papírhurigát, vattát stb. 17-21 napig tart vemheség, és nagyon jól látható a nőstény alakján is. Feltűnő még továbbá, hogy a hím kiköltözik a közös fészekből, s hogy a nőstény már akkor visong, ha a hím csak ránéz. Ilyenkor különvehetjük a hímet, de ha bent hagyjuk, akkor a születés kis idővel már a hím is segíteni fog a kicsik őrzésében, ami nagyon hasznos dolog. Egy alomban 3-7 kicsi is lehet. Szőrtelenül és vakon jönnek világra. Az anya nem tud nyolc kicsinél többet szoptatni. A kölykök szőre öt napos korukban kezd nőni; szemüket két hetes koruk előtt nyitják ki. Születésükről a kis házikóból kiszűrődő vékonyka hangok adnak jelet. Az anya félti, védi kicsinyeit; ne zavarjuk a kölyköket. Amennyiben a hímet bent hagyjuk, a szülés után a mama 3-4 nap után ismét teherbe eshet, amivel nagyon kell vigyázni. Gyakori ellés esetén a mama és az új kicsinyek is gyengébbek lesznek, betegsebbek, illetve amúgy is rövidke életük méginkább lerövidül. Ennek fényében egy mamának 5 alomnál több élete folyamán nem ajánlott, így biztosítható neki némi pihenés és megerősödés. Megjegyzem egy hörcsög sem babagyáros, a kicsiknek gazdit is kell találni, ami nem is olyan egyszerű.

Táplálásuk...

A hörcsögnek készített magkeverék megfelel igényeinek. Itt én a Riga - Hamster mix-et és a Vitakraft menü-t ajánlom, ami kifejezetten törpehörcsögöknek állítottak össze. Az én picikéim ezt szeretik a legjobban. Minkettő megtalálható nagyobb bevásárlóközpontokban (pl. Auchan) és kisállatkereskedésekben természetesen.

Emellett adjunk neki zöldséget és gyümölcsöt. Kedvenceik a sárgarépa, uborka, saláta, paradicsom, csonthéjasok, barack, dinnye, alma, körte. A "K" betűs zöldségeket kerüljük, mert felpuffadhatnak tőle. Hetente egyszer-kétszer adjunk állati eredetű fehérjét tartalmazó ételeket. Ez lehet sajt, túró, lisztkukac, főtt csirkecsont, ún. dropszok stb, ez a vemhesség ideje alatt még fontosabb, és gyakrabban is igénylik az effajta eledelt. Nálam az a nr. 1 amikor az ujjamról nyalogatják a joghurtot. A kb. 2hetes picikék kedvence a barackos joghurt volt, és a csúcs amikor gyümidarabot találnak és tolakodnak érte:)

Ivóvizét 1-2 naponta cseréljük, golyós önitatót használhatunk.


Hírek

  • Kinyílt a babák csipája
    2011-09-06 20:07:57

    A törpék ma nyitották ki először a szemüket. Az ismerkedés a fényes világgal jól halad, össze-vissza szaladnak anyukájuk és a másik pihi-ház között:) Új képet a "gazdira várok" menüpont alatt.

  • Jatzi babái ma megszülettek
    2011-08-26 20:07:21

    3 tündéri csöppségben adott ma életet Jatzi délelőtt. Mindenki jól van az eddigi jelek szerint:) A papa Mogyoró:)

  • Új jövevények várhatók
    2011-08-19 16:05:40

    Nagy örömömre Mimi pocakja elkezdett gömbölyödni, kb. 1hét múlva lehet esedékes a babák születése, ha minden jól megy:) A boldog papa Mogyoró lesz:)

  • Vége a nagy nyári pihenésnek
    2011-07-29 17:38:51

    Az oldal csinosítgatásával kicsit leálltam az utóbbi időben, ám hamarosan teszek fel új képeket a dalmata törpéről és a többiekről is.

  • Dalmata törpe megérkezett!
    2011-07-04 21:09:42

    A kisasszony nagy küzdelmek és relatív sok utazás és szervezés után megérkezett hozzánk. A többiek is nagyon kíváncsiak az új jüvevényre. Képek a galériában:)

Asztali nézet