MENÜ

Betegségek

 

Ahogyan minden élőlény, hörcsögünk is megbetegedhet ha nem vigyázunk rá eléggé vagy nem biztosítunk számára megfelelő táplálékot. Figyelmes, gondos gazdi esetén a betegségek száma radikálisan lecsökkenthető, elkerülhető.

 

A leggyakoribb betegségek:

 

Cukorbetegség: Kísérjük figyelemmel kedvencünk vízfogyasztását, ugyanis az megemelkedett vízfogyasztás a cukorbetegség egyik jele, mely főleg idősebb hörcsögöknél alakul ki.

 

Emésztési rendellenességek: Székrekedés oka lehet a nem megfelelő forgács, vagy a megrágott gyapjú, minek rostjai lenyelve eltömítik a beleket. Ezenkívül a hasmenés is gyakori rendellenesség, amit számos korokozó és tényező okozhat. Az alom és az étel megfertőződése a mindenütt jelen lévő szalmonellabaktériummal folytonos veszélyt jelent kedvencünk számára. Ennek tünetei: levertség, étvágytalanság, hasmenés. Ez a betegség halált okoz, amit csak azonnali állatorvosi beavatkozás akadályozhat meg. Ekkor a hörcsög egy antibiotikumot tartalmazó injekciót kap.

A baktériumos fertőzések kezelése két fő részből áll: a beteg állatot antibiotikummal kell kezelni, és diétás táplálékot kell biztosítani számára. Kitűnően alkalmazható az alma, keksz esetleg a keserű csokoládé. A zöldtakarmányokat, olajos magvakat hasmenés esetén mindig kerüljük. Mivel a hasmenés jelentős vízvesztéssel jár, ami keringési zavarokat is okozhat, így a folyadék pótlásáról mindenképpen gondoskodnunk kell. Egy hörcsögnek alkalmanként 30-40 csepp keserű tea adása javasolt, amit szemcseppentővel vagy tű nélküli fecskendővel juttathatunk a szervezetébe. Ha az állat már a kiszáradás jeleit mutatja, az állatorvos infúzió (fiziológiás sóoldat) segítségével mentheti meg az állat életét.

 

Ún. Nedves farok: Ezt a betegséget a túl zsíros étrend és a vitaminhiány okozza. Ennek a betegségnek a kezelése: állat étrendjének megváltoztatása, és egy kis élesztő hozzáadása az ételhez, és állatorvosi felügyelet melletti antibiotikumos kezelés. De kérhetünk tanácsot egy állatorvostól is.

 

Fogproblémák Gyakori a fogszuvasodás veszély, ha a tulajdonosa nem neki való édességekkel eteti a hörcsögöt, ettől egészen tönkremegy a hörcsög foga. Ennek megelőzése érdekében hagyjuk meg a hörcsögnek a saját táplálékátfogyasztani és ne az édességekre szoktatni.

 

Szorulás: Ez általában fiatal elválasztás alatt lévő száraz eledelt fogyasztó hörcsögöknél fordul elő. Ennek tünetei rendkívül szörnyű látványt nyújtanak: puffadt has, kidülledő végbél. ennek megszüntetésére használjunk "Micralax" beöntést és adjunk tejbegrízt, zabkását és zöldféléket nekik.

 

Köhögés: Ezt a betegséget emberektől szokták elkapni, ennek gyógyításához odaadó gondoskodásra, melegre és vitaminokra van szüksége. súlyosabb esetben pedig forduljunk állatorvoshoz!

 

A halott hörcsög feléled” Ez egy nagyon érdekes jelenség, amit a szobahőmérséklet hirtelen lehűlése okoz. Ilyenkor életfolyamatuk lelassul, és úgy tűnik mintha nem is lélegeznének, nem
reagálnak semmire, és így könnyen azt hihetjük, hogy kedvencünk elpusztult. Melegebb környezetbe kerülve magukhoz térnek, és úgy tűnik, mintha felébrednének a halálból.

 

Bőrbetegségek: A hörcsögbetegségek további nagy csoportját a bőrelváltozások alkotják. Tünetei lehetnek a viszketés miatti vakarózás, valamint a szőr hullása is. Gyakoriak az atkák okozta, erős viszketéssel járó bőrelváltozások. Sokszor találkozhatunk a bőr gombás elváltozásával is. Ilyenkor a szőr foltokban töredezik, illetve hullik ki. Ez a szőrhiányos terület pikkelyszerűen hámlik, és esetenként viszket. A vakarózás miatt másodlagosan gennyes bőrgyulladás is kialakulhat. Kezelésként a szőrhiányos bőrfelület gombaölő szerrel való ecsetelését végezhetjük el. Mivel egyes gombafajok az emberre is átterjedhetnek, csak kesztyűvel nyúljunk a beteg állatokhoz. Mivel az atka és a gombafertőzés tünetei hasonlóak, teljes biztonsággal csak laboratóriumi vizsgálattal lehet elkülöníteni azokat.

 

Bőrdaganat: A fülkagylón és a szemhéjon, illetve az ajkakon kialakult bőrdaganatok jellemzően a hörcsögökön fordulnak elő. Mivel ez a betegség sok esetben nem gyógyítható, kiterjedt elváltozás esetén az állat humánus elaltatása javasolt. Fontos megemlíteni a marakodásból származó bőrsérüléseket is, amik hörcsögöknél nem ritkák. Megelőzésként a vemhes állatokat mindig különítsük el, a felnőtt egyedeket pedig szoktassuk össze. A verekedéskor keletkezett sebet gondosan fertőtlenítsük, súlyos sérülésnél forduljunk állatorvoshoz.

 

Megfázás: Ha orrfolyást, illetve tüsszögést tapasztalunk, azt valószínűleg a felső légutak megbetegedése, súlyosabb esetben tüdőgyulladás okozza. A bakteriális fertőzések kezelésére minden esetben az állatorvos által meghatározott antibiotikumos kezelés javasolható. Étvágytalanságot, nyálfolyást tapasztalhatunk, ha a hörcsög pofazacskójába szorult vagy fúródott az eleség. Ennek megelőzésére soha se adjunk a hörcsögnek hegyes magvakat, mert a pofazacskóba fúródva ott helyi gyulladást okozhatnak.

 

Daganatos megbetegedések: Egy másik csoportja a betegségeknek genetikai eredetű, amely egyrészt a belterjes szaporulat okozója. Höri hasán egy kicsi piros folt jelent meg, ami egy hónap múltán szemmel jól látható daganattá fejlődött. Megműteni nem érdemes, mert a törpehörcsögnek olyan kicsi a súlya, hogy kevés az esély az altatásból való visszatérésre, a kicsi teste miatt annyira kevés vére van, hogy a műtétnél fellépő vérveszteséget nem tudja pótolni a szervezete, ez egy feltehetően genetikailag öröklött elváltozás, amit, ha ki lehetne venni műtéttel, jönne, fejlődne a következő.

 

Kezelésük - néhány hasznos tipp:

-
Ha az állat több hörcsöggel is osztozik egy ketrecen, terráriumon, akkor a lehető leghamarabb külön elhelyezést kell biztosítani számára, azaz külön kell választani. Olyan fertőző betegsége is lehet, amit a többiek elkaphatnak.
-
Tartsuk a beteg állatot csendes, félhomályos helyen. A stressz, szűkös, zsúfolt hely és a zaj nem segít neki a javulásban.
-
A beteg állatot melegen kell tartani, de arra ügyeljünk, hogy a környezete ne legyen túl meleg. A legjobb a 20-24 fokos hőmérséklet.
-
Ne halogassuk az állatorvos felkeresését! A kis termetű rágcsálók, ha súlyosabban megbetegszenek általában pár nap leforgása alatt elpusztulhatnak.
-
Egy beteg állatnak mindig legyen friss vize, elérhető magasságban, hiszen lehet hogy annyira legyengül, hogy nem áll fel, nem nyújtózkodik az itató eléréséhez.
-
A beteg hörcsög általában keveset eszik vagy egyáltalán semmit. Ilyenkor adjunk egy kis darab almát vagy más gyümölcsöt a beteg állatkának, és ismételten ne halogassuk sokáig az állatorvos felkeresését!
Asztali nézet